Két dolog befolyásolja azt, hogy mennyi idő alatt jut el egy házaspár a házasságot felbontó jogerős végzésig.
Az egyik tényező, hogy a 2018-ban hatályba lépett Polgári Perrendtartás értelmében közös megegyezés esetén a keresetlevél beadásához már szükséges a felek mindenre kiterjedő megállapodása. Tehát keresetlevelet a mediáció lezárása után tudjuk beadni a bíróságra. Az, hogy a megállapodásig mennyi idő alatt jutunk el, függ a helyzet bonyolultságától, a felek megegyezésre irányuló szándékától, a konfliktusok mélységétől. Nem ritka, hogy két mediációs ülés után készen állunk a megállapodással, de előfordul hosszabb egyezkedés.
A válási folyamat időtartamát ezen kívül a bírósági eljárás hossza befolyásolja. Ez függ az adott bíróság, illetve bíró leterheltségétől. Ha a keresetlevelet a bíróság befogadja, ezt követően általában egy hónapon belül kitűzik a tárgyalást.
Ezzel kapcsolatban egyértelműen fogalmaz a Polgári Törvénykönyv:
szülői felügyelet
kapcsolattartás
tartásdíj
lakáshasználat
házastársi tartás
A házastársi közös vagyon megosztásáról már nincs lehetőség a válóper során megegyezni, erre kifejezett tilalmat vezetett be az új PTK. A helyzetre megoldást kínál a mediáció során létrehozott vagyonmegállapodás. Ha a megosztás során ingatlannal kapcsolatosan földhivatali eljárást szükséges, tudok korrekt ügyvédet ajánlani.
A mediáció szempontjából sikert jelent egy békében lezajlott válás és az együtt maradás is.
Mivel minden esetben a gyerekek érdekeit helyezzük előtérbe, ami mindkét szülőnek nagyon fontos, elenyésző százalékban zárul megállapodás nélkül a mediáció.
rövidebb ideig tart a folyamat
kisebb költségek jelentkeznek
nem kell tanúkkal igazolni a sérelmeket
magunk dönthetünk minden kérdésről, nem egy idegen
nem kell a bíróság elé tárni a válás okait
több éves szembenállás, veszteségek sorozata kerülhető el
nyugodtan mehetnek a bíróságra
Ez nagyon fontos kérdés, mivel a gyerekek előbb érzik meg, hogy baj van, mint ahogy a szülők gondolnák. El kell mondani nekik, hogy mi fog történni, mit hoz a jövő számukra. Az, hogy ezt miként tesszük, nagyon függ a kialakult helyzettől, a gyerekek korától, így erre általános választ nem lehet adni. Mindenkivel egyedi módszert találunk a problémára.